AKCIJA SKUPLJANJA PAPIRA, BATERIJA I PLASTIČNIH BOCA I ČEPOVA

Autor: Željka Modrić, 10. 9. 2014.

OŠ Ivanska                                                                                  Šk. god. 2014./2015.

AKCIJA SKUPLJANJA PAPIRA, BATERIJA I PLASTIČNIH BOCA I ČEPOVA

I ove školske godine OŠ Ivanska pokreće ekološku akciju skupljanja starog papira, iskorištenih baterija i plastičnih boca i čepova u sklopu projekta OŠ Ivanska za čist okoliš koji će trajati tijekom nastavne godine 2014./2015. U akciji sudjeluju učenici 1.-8. razreda, roditelji i svi zaposlenici škole.

Stari papir (bilježnice, udžbenike, knjige, slikovnice, novine, časopise, fotokopirani materijal, letke, brošure, promotivne materijale, papirnate vrećice i karton, ali NE: umazani, masni papir, salvete, papirnate maramice ili toaletni papir te višeslojnu ambalažu (od mlijeka, sokova, tetrapak) učenici trebaju donositi u školu ponedjeljkom (ili mogu donesti veću količinu na kraju nastavne godine) i odložiti u kutije za papir postavljene u učionicama, kraj zbornice ili predati učiteljici Martini Matoničkin.

Recikliranjem (posebnim postupkom proizvodnje novog papira od starog) čuva se okoliš, smanjuje se onečišćenje jer se čuvaju šume, štedi se energija i voda.

Obzirom da se prazne, iskorištene baterije smatraju opasnim otpadom za okoliš i treba ih pravilno odlagati kao i sav ostali opasni otpad, treba ih donositi u školu također ponedjeljkom, u plastičnoj vrećici, i predati učiteljici M. Matoničkin. Baterije će se, kada se spremnik za baterije u zbornici napuni, predati firmi koja se bavi odvozom i pravilnim odlaganjem iskorištenih baterija.

Plastične boce (PET ambalaža), koje se u prirodi razlažu i po nekoliko stotina godina i vrlo su štetne za okoliš, a mogu se reciklirati, ponovno upotrebljavati i koristiti kao sirovina, ne smijemo odlagati sa ostalim otpadom pa ih treba odložiti u kutiju postavljenu u učionici prirode/biologije i kemije. Isto vrijedi i za plastične čepove jer ni oni ne smiju završiti u prirodi kao smeće, a treba ih predati učiteljici M. Matoničkin.

Voditeljica projekta OŠ Ivanska za čist okoliš

Martina Matoničkin