"Čitam sto na sat"

Autor: MARTINA VALENTIĆ, 22. 11. 2016.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje za mlade čitatelje koje se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige u organizaciji Knjižnica grada Zagreba – Hrvatskog centra za dječju knjigu i Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice s Mediotekom.

Školska knjižnica se i ove školske godine uključila u provođenje on-line kviza »Čitam sto na sat«, a u kvizu je sudjelovalo ukupno osmero učenika od 5. do 8. razreda. Među njima su: Antonija Šimunić (5.r), Vanessa Dečur (6.r.), Lorena Jambrušić (6.r.), Marko Capan (7.r.), Valerija Modrušan (7.r), Elena Nikles (7.r.), Martina Valentić (7.r) i Antonia Barbir (8.r.).

Učenici su za sudjelovanje trebali pročitati tri knjige: »Krugovi na vodi« književnice Snježane Babić – Višnjić, »Ljeto za pamćenje« Mire Gavrana i »Bio sam pas i opet« sam Nene Lončar te koristiti u kvizu ponuđene online enciklopedije. Kviz je proveden u školskoj knjižnici u listopadu, dok su u studenome objavljeni pobjednici školskih knjižnica. Pobjednica naše škole je učenica sedmoga razreda Elena Nikles koja je ujedno ušla u završno izvlačenje za glavnu nagradu.

Završna svečanost održana je 15. studenoga 2016. g. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Tom prigodom svih osmero učenika škole, koji su sudjelovali u kvizu, nagrađeni su sudjelovanjem na završnoj svečanosti te priznanjima za sudjelovanje. U pratnji knjižničarke posjetili su Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu te se družili s piscima čije su knjige čitali. U prigodnom programu izvedena je dramatizacija ulomka iz romana »Ljeto za pamćenje« Mire Gavrana koju su izveli poznati glumci Robert Kurbaša i Doris Pinčić – Rogoznica u režiji Mladene Gavran. Nastupio je i poznati KGZ bend u kojemu sviraju i pjevaju zagrebački knjižničari. U javnom izvlačenju za glavnu nagradu učenici su bodrili Elenu Nikles koja ovoga puta nije imala sreće.

U nastavku svečanosti učenici su se družili i fotografirali s glumcima i književnicima koji su im potpisali knjige ili dali svoje autograme.

Izvijestila knjižničarka: Tanja Nađ