Promocija knjige »Đurđice za večernicu« Nade Trgovac

Autor: Slađana Tekaić, 25. 11. 2016.

Povodom obilježavanja Dana Matice hrvatske u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, a koji traju od 8. studenoga do 1. prosinca 2016. g., u OŠ Ivanska svoju je zbirku pripovijedaka »Đurđice za večernicu« predstavila književnica Nada Trgovac.

Predstavljanje je održano 16. studenoga 2016. g., a na njemu su sudjelovali učenici 4. – 6. razreda. Među uvaženim gostima, koje je ugodno dočekala i pozdravila ravnateljica škole Nada Veselski, bili su: pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i nacionalne manjine Bjelovarsko – bilogorske županije gospođa Ana Antolović, voditeljica Odsjeka za kulturu i udruge u kulturi gospođa Žana Vukoja te tajnik Vijeća ogranaka Matice hrvatske Bjelovarsko - bilogorske županije gospodin Slaven Klobučar.

Ovim povodom učenici su pripremili prigodan igrokaz »Vijesti o pričama«, a za nastup su ih uvježbale nastavnica hrvatskoga jezika Katica Šarlija te knjižničarka Tanja Nađ. Učenici su na zanimljiv način prikazali nekoliko autoričinih priča. Nakon igrokaza, autorica Nada Trgovac sve je srdačno pozdravila te uz prezentaciju predstavila svoju zbirku pripovijedaka. Ispričala je učenicima o glavnim likovima u svojoj knjizi te govorila o običajima od kojih su neki i danas prisutni u selima i obiteljima te kako je važno saznati svoje korijene i tradiciju.

Kako je autorica rodom iz Donje Petričke te je pohađala školu u Ivanskoj, učenike je zanimalo kako je škola izgledala u njezino vrijeme, tko su joj bili učitelji, kojim uspjehom je prolazila te je li oduvijek voljela pisati. Ono što ih je najviše zanimalo jest to kako netko postaje pisac, kako dobiti inspiraciju za pisanje i otkuda joj nadahnuće za pisanje ove zbirke pripovijedaka. Autorica je s radošću učenicima odgovarala na sva njihova pitanja, a oni su pažljivo slušali svaku njezinu riječ.

Slaven Klobučar predstavio je ustanovu Maticu hrvatsku te objasnio čime se ona bavi te zašto je važna. Učenici su i njega obasipali pitanjima jer ih je zanimalo što je sve potrebno da se tiska neka knjiga i je li tiskanje knjige skupo.

Za autoricu je pripremljeno i iznenađenje. U glazbenom dijelu programa nastavnica Katica Šarlija otpjevala je i odsvirala na gitari pjesmu »Đurđic«. Gostima su uručeni i prigodni darovi u ime škole, a školskoj knjižnici su poklonjene vrijedne knjige: zbirka pripovijedaka Nade Trgovac i sabrane pjesme »Uspavanka od sjećanja« književnika Slavena Klobučara.

Izvijetila knjižničarka: Tanja Nađ

« Ožujak 2024 »