Dan ružičastih majica u 5.a razredu

Autor: NIKOLINA ZJAČIĆ, 24. 2. 2017.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Naime jedan dječak je jednog dana u školu došao odjeven u ružičastu majicu kao znak podrške svojoj majci koja je bolovala od raka te je zbog toga postao žrtvom  vršnjačkog nasilja. U znak podrške tom dječaku dvojica mladića su također odjenuli ružičaste majice i njihov prosvjed je postao globalan. Dan ružičastih majica se u svijetu obilježava od 2007. godine, a u Hrvatskoj od 2014. godine. Nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova.

Ove godine Dan ružičastih majica se po prvi puta obilježio i u našoj školi. Idejni začetnici su 5.a razred koji su povodom toga dana napravili plakat kojim su informirali učenike i djelatnike škole o nastanku i svrsi obilježavanja Dana ružičastih majica, a dan uoči obilježavanja Dana ružičastih majica, predstavnice 5.a razreda su obišle sve razrede predmetne nastave, podijelile prigodne brošure te pozvale učenike  ostalih razreda da odijevanjem ružičaste majice kažu glasno „NE“ vršnjačkom nasilju.

22.veljače naša škola je bila ispunjena svim nijansama ružičaste boje što je jasan pokazatelj kako naši učenici razumiju i prihvaćaju različitosti koje nas okružuju te su se spremni boriti za „bolje sutra“.

Izvijestila razrednica 5.a: Andrea Haman