Brijuni za najizdržljivije

Autor: NIKOLINA ZJAČIĆ, 16. 10. 2017.

Ni rani polazak ni loša vremenska prognoza za petak 6. listopada nisu obeshrabrili 19 djelatnika naše škole u namjeri da Dan učitelja obilježimo stručnom ekskurzijom na Brijune. I nismo samo mi vjerovali  u proljepšanje vremena i dan bez kiše. Bilo je tu i 18 učiteljica iz OŠ Ivana Viteza Trnskog iz Nove Rače koje su jednako tako zračile pozitivnom energijom u samo 3 sata ujutro i polaska iz Ivanske.

I zaista. Pljuskove smo ostavili na kontinentu i u 8 sati pili jutarnju kavu u Fažani bez kiše i uz oblačno nebo koje je ipak obećavalo i nešto sunca. Brijunka nas je prevezla na Veliki Brijun, jedan od 14 otoka koji čine Nacionalni park Brijuni. Umirujuća kombinacija šumaraka, drvoreda i travnatih čistina, hrastova, borova i maslina, antičkih ostataka i egzotičnih životinja privlačila je bogate i slavne. Najpoznatiji od njih, Josip Broz Tito uživao je ovdje više od 30 ljeta te primao državnike iz cijelog svijeta. I danas je dio otoka rezerviran za državni vrh RH. Na ranija vremena podsjećaju odlično uščuvan Titov Cadilac, slonica Lanka i papagaj Koki.

Tri sata prošla su brzo. Na povratku u Fažanu ipak nas je ispratila kiša, a družila se s nama pomalo i kroz Pulu. Grupna fotografija ispred Arene nije se smjela propustiti. Slijedila je lagana šetnja Pulom te pauza za kavu, čaj, kolač, hamburger...   i povratak prema Ivanskoj.  Očekivali biste da svi u autobusu nakon ustajanja u pola dva ujutro, šestosatne vožnje i pješačenja klone premoren u, nekima premalim, sjedalima , ali...  Naš vodič Vinko održavao je atmosferu čitavim putem, zabavljao, pričao viceve i pjevao. Pjevao, pjevao i pjevao, sve od Karlovca pa negdje do Štefanja, kada je i sam ostao bez glasa. A pjevali su s njim i svi u autobusu.  I kada nakon svega putnici komentiraju „Pa mogli bismo mi još koji put ovako!“  za zaključiti je da se izlet svima svidio.

Izvijestio: Dubravko Cajner, sindikalni povjerenik