Tragovima grada Zagreba

Autor: MATEA KATALENIĆ, 24. 10. 2017.

20. listopada 2017. godine učenici 6.a i 6. b razreda su pod vodstvom svojih razrednica A. Haman i M. Šarić posjetili grad Zagreb te realizirali izvanučioničku nastavu pod nazivom „Tragovima grada Zagreba“.

U sklopu izvanučioničke nastave učenici su prvo posjetili crkvu sv. Marka u kojoj ih je dočekao upravitelj župe. Župnik je učenicima ukratko ispričao povijest crkve sv. Marka kao jednog od najstarijih građevnih spomenika grada Zagreba i zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske. Župnik je kao najveću važnost crkve sv. Marka istaknuo freske koje je naslikao poznati slikar Jozo Kljaković te oltar na koji su postavljena djela znamenitog kipara Ivana Meštrovića. Učenici su potom posjetili Hrvatski sabor. Prilikom ulaska u zgradu Hrvatskog sabora učenici i njihove razrednice su prošli kroz sigurnosnu provjeru, a potom su unutrašnjost zgrade razgledali uz stručno vodstvo. U sklopu razgleda zgrade Sabora učenici su razgledali Dvoranu Ante Starčevića – prostor za protokolarna i službena primanja u Hrvatskom saboru u kojem su vidjeli portrete predsjednika Hrvatskog sabora od proglašenja neovisnosti do danas, predvorje Sabornice u kojem se nalaze poprsja hrvatskih velikana 19. i 20. stoljeća koji su se kao saborski zastupnici zalagali za neovisnost i samostalnost hrvatske države, glavno stubište  na kojem su upoznali spomen – ploču posvećenu 30. svibnju 1991. godine. Učenici su posjetili i Sabornicu s čije su galerije vidjeli raspored sjedenja zastupnika i članova Vlade koji su u tom trenutku bili prisutni na sjednici. Nakon razgleda Sabora učenici su prošetali područjem od Trga sv. Marka do Šetališta Josipa Jurja Strossmayera. Tijekom šetnje učenici su imali priliku vidjeti crkvu sv. Katarine te Kulu Lotrščak. Nakon kraćeg odmora u Šetalištu Josipa Jurja Strossmayera učenici su posjetili Hrvatski prirodoslovni muzej u kojem su pod stručnim vodstvom razgledali zoološki postav.

Nakon što su učenici upoznali neka od glavnih turističkih obilježja Zagreba i nakon što su osjetili pravu gradsku vrevu otputili su se u Park prirode Medvednica gdje su sudjelovali u edukativnom programu „Listopadna šuma“ tijekom kojeg su imali priliku naučiti raspoznavati glavne šumske vrste na Medvednici, a penjući se uz planinu naučili su i kako na različitim nadmorskim visinama žive različite vrste drveća, kako su svi stanovnici šume međusobno povezani, ali i kako je ravnotežu stanovnika šume moguće vrlo lako narušiti. Osim toga učenici su saznali i na koje načine oni mogu pomoći u očuvanju i unapređenju prirode. Službeni dio izvanučioničke nastave učenici su završili posjetom Medvedgradu koji su razgledali uz stručno vodstvo te čija ih je tajanstvenost i ljepota posebno oduševila.

Posjet i razgled Medvedgrada učenici ističu i kao najzanimljiviji dio cjelokupne izvanučioničke nastave. Možda razlog leži u činjenici što su se učenici nadali kako će se među zidinama Medvedgrada pojaviti Crna kraljica o kojoj su, uoči putovanja,  pročitali mnogobrojne legende. Na žalost, Crna kraljica se je dobro sakrila među zidinama Medvedgrada, njezino blago učenici nisu pronašli, ali tajanstvenost i ljepota Medvedgrada ih je toliko očarala da svi sa sigurnošću govore kako ovo nije zadnji put da su posjetili Medvedgrad.

Izvijestila: Andrea Haman, voditeljica terenske nastave