Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: MATEA KATALENIĆ, 26. 10. 2017.

Učenici 8.a i b razreda boravili su 17. i 18. 10. 2017. na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ koji oraganizira Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.

Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Tijekom dvodnevnog posjeta Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. U vrlo opsežnom i bogatom programu naučili su mnogo novih spoznaja o Domovinskom ratu i upoznali se s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara.

Prvog dana našeg posjeta Vukovaru obišli smo Muzej vučedolske kuture i posjetili Gradski muzej Vukovar u obnovljenom dvorcu Eltz. U popodnevnom programu slijedilo je predavanje  „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. Slobodno poslijepodne proveli smo u šetnji i razgledavanju centra grada.

Drugog dana posjetili smo memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara: Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Masovnu grobnicu Ovčara, Spomen dom na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu te izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Kroz predavanja vodiča upoznali smo događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine.

Dvodnevni posjet Vukovaru završio je  Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici ponesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike.

Učenici  Eva Plentaj i Domagoj Franjević, u konkurenciji čak 6 škola, osvojili su 1. mjesto. Predstavnici naše škole svojim su znanjem o Domovinskom ratu i povijesti grada Vukovaru bili najuspješniji i zasluženo pobijedili.

Ovaj je projekt, osim povijesnoga gradiva, ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.

Izvijestila: Goranka Križan