Kreativno i inovativno predstavili zavičajnog pisca Đuru Sudetu

Autor: NIKOLINA ZJAČIĆ, 9. 5. 2019.

I ove su školske godine učenici i učitelji OŠ Ivanska odali počast zavičajnom piscu Đuri Sudeti. U Domu kulture u Staroj Ploščici, Sudetinom rodnom mjestu, održana je integrirana nastava učenika osmih razreda 30. travnja 2019. godine.

Učenici su toga dana kroz istraživanje i kreativno stvaranje razvijali svijest za kulturno i povijesno zavičajno naslijeđe.

Tako su na satu Hrvatskoga jezika obrađivali Sudetinu fantastičnu pripovijest »Mor«. Prigodne zadatke riječima rješavali su na satu Matematike, dok su na satu Glazbene kulture pjevali uglazbljenu Sudetinu pjesmu.

Učenici su pogledali i dokumentarni film o Đuri Sudeti koji su snimili i sami montirali. Uslijedio je Escape room koji je tematski bio posvećen zavičajnom piscu. Problemski zadaci bili su raznoliki: tekstualni zadaci znanja, premetaljke, osmosmjerke, prostorne slagalice, snalaženje na interaktivnoj karti, služenje enciklopedijom na webu, pretraživanjem web stranice o Sudeti, dopunjaljke, pravopisna provjera, igra pamćenja. Sudjelovanje je bilo natjecateljske naravi s vremenskim ograničenjem među suprotstavljenim peteročlanim ekipama pri čemu je naglasak bio na usvajanju strategija timskog rada. Kroz ovakav rad učenici su naučili kako ujediniti pojedinačne potencijale u jednu jedinstvenu cjelinu.

Toga je dana predstavljen projekt »Sudetinim stazama« te audiovizualna strip - slikovnica nastala prema nedovršenoj pripovijesti Đure Sudete: »Vuci«.

Nagrađeni su i učenici koji su sudjelovali na literarnom i novinarskom natječaju koji je raspisala školska knjižničarka. Učenik Lovro Palošika nagrađen je za pisanje osobnog pisma Đuri Sudeti, a učenik Lovro Ferenčak za snimanje i montiranje emisije »Licem u lice s Đurom Sudetom«. Učenice: Marta Gazica, Matea Katalenić, Darija Pelengić i Nikolina Zjačić nagrađene su za izradu kreativne prezentacije projekta pomoću web 2.0 alata.

U izradi interaktivne karte »Sudetinim stazama«, web stranice o zavičajnom piscu, kreiranju zadataka za Escape room, snimanju emisije o Sudeti sudjelovali su sami učenici. Svi materijali koji su korišteni u realizaciji ove integrirane nastave autorsko su djelo učenika i učitelja škole.

Na kreativan i inovativan način učitelji i učenici OŠ Ivanska predstavili su zavičajnog pisca Đuru Sudetu čija je fantastična pripovijest »Mor« prepoznata kao literarna vrijednost te dobila zasluženo mjesto na popisu za cjelovito čitanje u osnovnoj školi.

Izvijestila knjižničarka: Tanja Nađ

« Ožujak 2024 »