Bitka kod McDonald'sa

Autor: DONATELA MEDVED, 25. 10. 2019.

Bitka kod Siska odigrala se 1593. godine kod McDonald'sa. Ne, to nije još jedan od „bisera“ od kojih bi se tijekom školske godine mogla sastaviti lijepa zbirka učeničkih lapsusa, pogrešaka i potpunih besmislica izrečenih na nastavi. To je podatak koji su učenici zasigurno zapamtili s izvanučioničke nastave održane 10. svibnja 2019. u Sisku. Na nastavi su sudjelovali učenici petih, šestih, sedmih i osmih razreda, a zajednički naziv izvanučioničke nastave bio je „Šetnja kroz povijest“. S obzirom na  dugu sisačku povijest, učenici svih razreda imali su što naučiti. O keltskoj Segesti i rimskoj Sisciji, o srednjem vijeku i borbi s Osmanlijama, o razvitku grada u XIX. i XX. stoljeću zahvaljujući brodarstvu, trgovini i industriji, o oba svjetska i Domovinskom ratu učenici su čuli od ljubaznih domaćina, djelatnika Gradskog muzeja Sisak.  A domaćini su nas poveli u obilazak središta grada, razgled postave gradskog muzeja uz predavanje i edukativni film te radionice u poznatoj utvrdi Stari grad nedaleko središta Siska. No bitka kod Siska nije se, suprotno uvriježenom mišljenju, odigrala ovdje, u blizini utvrde. Kako su nas podučili domaćini, glavnina bitke vodila se na lokaciji današnjeg restorana McDonald's u Sisku pa otuda i čudna tvrdnja s početka teksta. Na kraju smo morali posjetiti i samu lokaciju slavne bitke, ipak više zbog hamburgera nego povijesti, koje je ionako bilo dovoljno za jedan dan.

Izvijestio: učitelj Dubravko Cajner