Terenska nastava u Zagrebu

Autor: LUCIJA HAĐASIJA, 8. 1. 2020.

Terenska nastava učenika predmetne nastave održana je 6. studenoga 2019. godine u Zagrebu.

Prvo odredište bilo je Mc Donald's, restoran u kojemu su se učenici zajedno s učiteljima družili kušajući poznate Mc Donalds' proizvode.

Uslijedio je posjet kazalištu »Žar ptica« u kojemu su učenici pogledali predstavu o vršnjačkom nasilju »Ako kažeš, gotov si«. Predstava je napravljena u suradnji s Poliklinikom za zaštitu djece i mladih grada Zagreba.

Nakon predstave uputili su se na poznato zagrebačko groblje Mirogoj. Ondje su u skupinama, putem aplikacije Goose Chase na pametnim telefonima, učenici odigrali igru Escape Mirogoj. Pitanja za igru osmislili su nastavnici: Josipa Lučki Popović, Dubravko Cajner, Slađana Tekaić i knjižničarka Tanja Nađ. Cilj igre bio je pronaći grobna mjesta znamenitih osoba na Mirogoju uz pomoć karte te riješiti zadatke vezane uz pojedini lik i djelo. Skupine su imale različite zadatke, a posljednji ih je sve okupio ispred spomenika prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. Svi zajedno odali su počast prvom predsjedniku zapalivši lampaše.

Posljednje odredište bila je Kuća Augusta Šenoe. U Kući Šenoa tijekom 2 školska sata učenici jedne grupe čuli su priču o svim našim Šenoama, s naglaskom na Augusta Šenou. U sobi s namještajem, bibliotekom i predmetima koji su pripadali Augustu Šenoi, učenicima i njihovim učiteljima voditelji su približili lik i djelo Augusta Šenoe.

Druga grupa je uz pratnju učiteljice Branke razgledala grad Zagreb. Kretali su se od spomenika Augusta Šenoe u njegovoj rodnoj Vlaškoj ulici te ulicama i trgovima kojima je hodao sam August i u koje je smjestio radnje svojih književnih djela. Učiteljica Branka pričala je anegdote (štiklece) i manje poznate detalje iz života i rada Augusta Šenoe i povijesti grada Zagreba. Nakon 90 min grupe su se zamijenile.

U večernjim satima uslijedio je povratak u Ivansku.

Izvijestila: Vanessa Dečur, 8.a