Svjetski dan štednje uz bajku o tri praščića

Autor: Tanja Nađ, 30. 10. 2021.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana štednje učenici 1. razreda zajedno sa svojom učiteljicom Marinom Đuran Ferenčak posjetili su školsku knjižnicu.

Knjižničarka im je pročitala bajku Tri praščića, a nakon toga učenici su pripovijedali bajku služeći se kockom pričalicom. Razgovarali su o likovima i njihovim osobinama te zaključili da su bili siromašni.

Kroz razgovor, došli su do spoznaje da i oni svojim djelovanjem mogu pomoći roditeljima na način da počnu štedjeti. Lik koji povezuje štednju i bajku upravo je praščić. Knjižničarka im je tada ispričala kako je nastala kasica-prasica. Potom su zajedno osmislili i dva slogana o štednji po uzoru na pročitanu bajku.

Sljedeći sat održana je radionica izrade štedne kutijice. Učenici su u knjižnici dobili kutijice s poklopcem. Prema bajci Tri praščića gradili su od kolaž papira čvrstu kuću sigurnu od vuka, kuću od cigle. Izrezivali su iz kolaža geometrijske oblike, pravokutnike, i lijepili ih na kutijicu. Nakon što su oblijepili kutijicu i izgradili kućicu od cigle, izrađivali su praščića. Lik praščića nalijepili su na štednu kutijicu. Kako bi u svoju kutijicu mogli ubacivati novčiće, na poklopcu je knjižničarka načinila otvor.

Učenici su svoje štedne kutijice ponijeli kući. Knjižničarka im je podijelila i edukativnu brošuru o štednji. U njoj možete pronaći zanimljivosti poput nastanka kasice-prasice, slogane o štednji, upute za izradu štedne kutijice, pomagalo za pisanje slogana i upute za izradu plana štednje.

Knjižničarka: Tanja Nađ