Novogodišnji plogging

Autor: Tanja Nađ, 23. 2. 2022.

Odmah nakon povratka u školske klupe u 2. polugodištu, 13. siječnja, održali smo naš prvi plogging u 2022. godini. Nazvali smo ga 'novogodišnjim' jer se još uvijek nekako nalazimo u ozračju netom završenih blagdana.

Pod vodstvom svojih učitelja, učenici petih i šestih razreda uputili su se ovaj put u Samaricu.

Da bi sam plogging bio zanimljiviji, podijelili smo se u dvije skupine. Prva je s učiteljem Dubravkom krenula prema središtu Samarice od izlaza iz Donje Petričke, a druga je pod vodstvom učitelja Nikolića krenula iz pravca Mednog polja. Prije polaska svaka je grupa uključila brojač koraka i dobila zadatak da uz tjelesnu aktivnost hodanja i trčanja skupi što više odbačenog smeća. Učiteljica Šarlija i učenik Mihael Mlinarić preuzeli su snimanje i fotografiranje naših plogging-aktivnosti.

I ovaj smo se put iznenadili koliko je raznih velikih predmeta ostavljeno uz prometnicu, posebno je to bilo uočljivo uz makadamsku cestu od Mednog polja gdje su naši učenici osim sitnijeg smeća iz trnja izvadili desetak velikih plastičnih boca za vodu, elektromotor, stari televizor, kotače, veliku plastičnu posudu.

Skupina koja je dolazila iz pravca Donje Petričke najviše je prikupila staklenih i plastičnih boca povratne ambalaže. Takvu vrstu otpada odlučili smo posebno skupljati kako bismo na kraju našeg projekta zbrojili koliko je novca bačeno u prirodu.

Približno u isto vrijeme obje su skupine došle do središta Samarice i vatrogasnog doma gdje je Općina Ivanska, ovaj put uz sudjelovanje i DVD-a Samarica, za sve sudionike priredila malu okrjepu.

Sretni što smo u Novogodišnjem ploggingu od smeća očistili rubne dijelove zaštićenog Regionalnog parka Moslavačka gora, uputili smo se svojim kućama, usput razmišljajući kako odvratiti neodgovorne pojedince od loše navike bacanja otpada koji zagađuje naše šume i potoke.

Vidimo se uskoro na sljedećem ploggingu!

Video-izvješće s našeg novogodišnjeg plogginga možete pogledati na sljedećoj poveznici: https://youtu.be/WI1hi4EVyX0

Izvijestile: Petra Poljanec i Lorena Trkač, 5. b

« Ožujak 2024 »