Terenska nastava 7. razreda - Krašić - Ozalj - Rastoke

Autor: Slađana Tekaić, 28. 10. 2014.

24. listopada 2014. učenici 7.a i 7. b razreda su sa svojim razrednicama Andreom Haman i Matrinom Šarić posjetili Krašić, Ozalj i Rastoke s ciljem realizacije izvanučioničke nastave „Snaga i ljepota vode“. Izvanučioničkom nastavom „Snaga i ljepota vode povezani su , prošireni i produbljeni  pojmovi sa sadržajima iz plana i programa katoličkog vjeronauka, fizike, tehničke kulture, kemije i biologije.

Učenici su zadovoljni viđenim i naučenim. U Crkvi Presvetog Trojstva u Krašiću učenici su s posebnom pozornošću slušali priče velečasnog Dragutina koji im je na slikovit način pokušao što jednostavnije približiti život Alojzija Stepinca. Učenici su razočarani posjetom hidroelektrani Munjari jer nije realizirano ono što im je uoči putovanja obećano. U Zavičajnom muzeju u Ozlju učenici su oduševljeno razgledali zbirke hladnog i vatrenog oružja, artefakata pretpovijesnog razdoblja, crkveno-vjerskih izložaka, kao i djela poznate slikarice Slave Raškaj. Na putu prema Rastokama učenici su imali priliku vidjeti karlovačko područje zahvaćeno poplavama te su glasno iznosili  svoje žaljenje prema obiteljima koje žive na tom području. U Rastokama su učenici oduševljeno razgledali mnoštvo prštavih slapova i slapića te nastanak brašna u rastočkom mlinu. Učenici su zaključili kako naziv njihove izvanučioničke nastave „Snaga i ljepota vode“ u potpunosti odgovara svemu doživljenom jer ih je na cijelom putu pratila kiša, vidjeli su nabujale rijeke, poplavljena polja i ceste te snagu slapova i slapića Rastoka. Učenici su zaključili kako voda može uistinu biti lijepa i snažna, ali i kako ta njena snaga može čovjeku biti od velike koristi, ali i od velike štete. Izvanučionička nastava završila je za učenike velikim iznenađenjem – nenajavljenim posjetom trgovačko – zabavnom centru Areni, u kojem su učenici u malim skupinama, samostalno – bez pratnji razrednica,  mogli posjetiti najveće maloprodajne lance u  multibrand trgovinama.

Razrednice sedmih razreda: Andrea Haman i Martina Šarić