Ekološka akcija

Autor: Slađana Tekaić, 25. 9. 2013.

Ekološka sekcija škole pokreće ekološku akciju skupljanja starog papira, iskorištenih baterija i plastičnih boca u sklopu projekta „O.Š. Ivanska za čist okoliš“ koji će trajati tijekom školske godine 2013./2014. U akciji sudjeluju svi zaposlenici i učenici škole, koji mogu donesti veće količine iskorištenog papira spremljenog u kartonske kutije od kuće u školu.

U kutije za papir postavljene u školi treba odlagati: NOVINE, ČASOPISE, PROSPEKTE, KATALOGE, STARE TESTOVE, FOTOKOPIRNI PAPIR, KNJIGE, SLIKOVNICE, BILJEŽNICE, PISMA, PAPIRNATE VREĆICE, KARTON (bez ljepljive trake, plastike, stiropora…), a ne smiju se ubacivati papirnate maramice, toalet papir, višeslojna ambalaža (od mlijeka…) ili zauljeni, prljavi papir.

Novac skupljen od prodaje starog, iskorištenog papira tvrtkama koje se bave otkupom papira po 40-50 lp/kg iskoristit će se za potrebe škole (novi fotokopirni papir, toner za fotokopirku ili po potrebi).

Obzirom da se stare, iskorištene baterije smatraju opasnim otpadom za okoliš i treba ih pravilno odlagati kao i sav ostali opasni otpad, u školi će biti postavljena kutija za baterije koje imate kod kuće i treba ih odložiti u kutiju. Baterije će se kad se kutija napuni predati firmi koja se bavi odvozom baterija.

Plastične boce (PET ambalaža) koje se u prirodi razlažu i po nekoliko stotina godina  i vrlo su štetne za okoliš ne smijemo odlagati u obični otpad pa ih možete odložiti u vreću postavljenu u učionici biologije i kemije.

Novac od prodaje plastičnih boca iskoristit će se u iste svrhe kao i od papira.

Skupljat ćemo i čepove od plastičnih boca za svrhe integriranog dana 7. razreda Dan planeta Zemlje u 4. mjesecu pa ih možete predati učiteljici biologije.

Martina Matoničkin, voditeljica ekološke sekcije