Terenska nastava "Vukovar - grad heroj"

Autor: Slađana Tekaić, 17. 11. 2014.

Posjet Vukovaru i upoznavanje s potresnim događajima iz Domovinskoga rata iskustvo je kroz koje svake školske godine prolaze učenici osmih razreda OŠ Ivanska. Tako je 11. studenog 2014. g. održana  terenska nastava i za ovogodišnju generaciju naših osmaša. Pod vodstvom svojih razrednica Katice Šarlije i Slađane Tekaić te vjeroučiteljice Anite Kapelac učenici su posjetili Vukovar i na taj se način na licu mjesta upoznali s velikom žrtvom koju je ovaj Grad-heroj podnio tijekom Domovinskoga rata i u stvaranju samostalne hrvatske države.

Učenici su prvo obišli Vukovarsku bolnicu, gdje su uz stručno vodstvo obišli tzv. Mjesto sjećanja na brojne ranjenike, bolesnike i djelatnike bolnice koji su u danima, kada je na bolnicu padalo i po tisuću granata dnevno, nadljudskim naporima spašavali ljudske živote.  Kako je više od 250 ranjenika vukovarske bolnice odvezeno i pogubljeno na Ovčari, sljedeća je postaja osmaša bio tamošnji Spomen-dom i masovna grobnica gdje su učenici svim poginulima odali počast molitvom i paljenjem svijeća. Kod središnjega križa na vukovarskom Memorijalnom groblju učenici su također zapalili svijeće i pohodili grob Blage Zadre, legendarnoga zapovjednika Trpinjske ceste.

O bitki za Vukovar i njenu značenju učenici su slušali u Muzeju Domovinskoga rata. Pod vodstvom brigadira Mihaljevića razgledali su i izložbeni postav raznog naoružanja smješten u vukovarskoj vojarni. Zadnja točka posjeta Vukovaru bio je obilazak velikoga bijeloga križa postavljenoga na Dunavu na kojem su uklesane riječi: Navik on živi ki zgine pošteno, a da je to uistinu tako, potvrđuju i mnogobrojne posjete Vukovaru i ogromna Kolona sjećanja koja se svake godine održava u Vukovaru.

Poslije Vukovara, naši su osmaši posjetili i Županju, mali slavonski gradić u kojemu je tijekom Domovinskoga rata opća opasnost najduže trajala, čak 1261 dan. Na savskom nasipu pogledali su i graničarski čardak, jedini sačuvani vojni objekt iz razdoblja Slavonske vojne granice te uživo doživjeli mjesto gdje se ovoga proljeća branio grad i vodila bitka s nabujalom rijekom Savom.

Na terensku nastavu u Vukovar i Županju išao je 41 učenik OŠ Ivanska, a svoje dojmove i fotografije nakon povratka prezentirali su prigodnom izložbom u holu škole.

Više fotografija s terenske nastave pogledajte u fotogaleriji.

Razrednice: Katica Šarlija i Slađana Tekaić