Terenska nastava osmih razreda "Vukovar - grad heroj"

Autor: Tajana Cvitanović, 9. 11. 2016.

Učenici osmih razreda OŠ Ivanska su 26. i  27. listopada 2016. godine realizirali terensku nastavu „Vukovar - grad heroj.“

Dolaskom u Vukovar dočekala su ih predavanja o okupaciji i zatočeništvu grada od strane JNA i paravojske. Zatim su  krenuli u razgledavanje dvorca Eltz. Dvorac je tijekom rata pretrpio  veliku štetu i kasnije je pretvoren u Gradski muzej. Tamo su pogledali kratki film o događajima za vrijeme rata. Razgledali su  Muzej vučedolske kulture. Prošli su svih 19 postava vučedolskog muzeja. Saznali su više o njihovim vjerovanjima, životu i kulturi. Kod Dunava su posjetili Križ, jedan od brojnih spomenika u čast hrvatskim braniteljima i žrtvama Domovinskog rata.

Slijedeći dan posjetili su vukovarsku bolnicu, koja je smještena u podrumu Opće bolnice Vukovar. Prije početka razgledavanja pogledali su film kako je bolnica funkcionirala za vrijeme rata. Vidjeli su mjesto na kojemu je bomba „krmača“ probila sve katove bolnice, ali nije eksplodirala. Posjetili su Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, gdje su istaknuti spomenici hrvatskog zapovjednika Blage Zadra i Marka Babića „ Krtice“ koji je zaslužan za uništavanje 14 tenkova na Trpinjskoj cesti. Na Ovčari su odali počast 261 žrtvi koja je dovedena i ubijena na tome mjestu. Jedna od tih žrtava je bio i hrvatski novinar Siniša Glavašević. U Memorijalnom centru vidjeli su kronološki poredano 90 dana okupacije Vukovara, minsko polje i prikaz koncentracijskog logora.

S ponosom su odali počast svim poginulim braniteljima u Vukovaru – gradu heroju.

Izvijestila: Tajana Cvitanović, 8.a