Međunarodni dan kulturne baštine

Autor: Tanja Nađ, 29. 9. 2023.

Učenici šestog razreda 26. rujna obilježili su Međunarodni dan kulturne baštine. Jedna od odrednica hrvatskog kulturnog i nacionalnog identiteta jest glagoljica. Kako je vezana uz povijest našega mjesta i naša je škola nositelj očuvanja ovog kulturnog dobra, odlučili smo dan posvetiti upravo ovom simbolu našega naroda i zemlje.

Integriranu nastavu započeli smo satom iz nastavnog predmeta Hrvatski jezik u školskoj knjižnici. Učenici su pogledali film Putevima glagoljice koji su snimili bivši učenici naše škole, a koji prikazuje kako je nastalo staroslavensko pismo, što tisak danas znači,  što je značio izum tiskarskoga stroja nekad te u kakvoj su vezi glagoljica i Ivanska.

Nakon gledanja filma, uslijedila je aktivnost šifriranja prilikom koje su učenici otkrili naziv poretka slova u glagoljskom pismu. Uz igru zagonetki otkrivali su glagoljska slova i njihove nazive. Uslijedio je turnir u društvenim igrama Crni Jat, Šašava azbuka i Memori. U ovim igrama učenici su spoznali kako svako glagoljsko slovo ima i svoju brojevnu vrijednost. Aktivnosti su provele učiteljica hrvatskoga jezika Goranka Križan i knjižničarka Tanja Nađ.

Uslijedio je sat iz nastavnog predmeta Povijest na kojemu su učenici s učiteljicom Renatom Zemčak, uz povijesno teorijsko znanje, utjecaj glagoljice na našim područjima prikazali na kreativan način.

Dan je završio u školskoj dvorani Azbukijadom, natjecateljskim igrama u društvu s glagoljičkim slovima. Učenici su se natjecali u igrama Loto, Slovo na glavi, Glagoljička kuglana i Glazbene stolice. Azbukijadu je vodila učiteljica Maja Dragić.

Kroz cijelu integriranu nastavu pratila se aktivnost učenika i usvojeno znanje, stoga su i nagrađeni najuspješniji učenici. Titulu vrsnih poznavatelja glagoljice i hrvatske kulturno-povijesne baštine ponijeli su učenici Ika Markovinović za osvojeno 1. mjesto, Maja Šalamunec za osvojeno 2. mjesto i Leon Mikulić za osvojeno 3. mjesto. Učenici su nagrađeni prigodnim darovima. Svi učenici dobili su priznanja za sudjelovanje.

Izvijestila: knjižničarka Tanja Nađ