Međunarodni dan tolerancije

Autor: Tanja Nađ, 23. 11. 2023.

U našoj školi se već tradicionalno svake godine na dan 16. studenoga, kada je Opća skupština UN-a usvojila Deklaraciju o načelima tolerancije, obilježava Međunarodni dan tolerancije.

Ove godine smo toga dana organizirali integriranu nastavu na temu tolerancije za sve učenike od 5. do 8. razreda tako da su učenici u prvom dijelu dana imali integriranu nastavu po predmetima, a od 12 sati je planiran susret s predstavnicima velikih monoteističkih religija: judaizma, kršćanstva i islama.

Pošto je rabin koji je trebao prezentirati judaizam bio spriječen te nije mogao nazočiti, imali smo predstavnike kršćanstva i islama. Kršćanstvo je predstavio domaći župnik vlč. David Andreić, a islam sisački imam gospodin Alem efendija Crnkić.

Skup je pozdravila ravnateljica Sunčica Đuričić Kocijan, a nazočio je i predstojnik Katehetskog ureda Bjelovarsko - križevačke biskupije vlč. Mirek Hrvojić. Velečasni David nas je podsjetio na neke osnovne značajke kršćanstva dok nam je cijenjeni efendija Alem približio islam s njegovim osnovnim odrednicama. Potom su obojica, svaki za svoju religiju, iznijeli smjernice koje upućuju na toleranciju.

Učenici su vrlo zainteresirano pratili izlaganja te pogotovo bili aktivni kad su dobili priliku za postavljanje pitanja. Pitanja je bilo raznovrsnih, od oblačenja muslimanki do klanjanja, posta i svetih mjesta za muslimane.

Na kraju su izmijenjeni pokloni u znak zahvalnosti, načinjene fotografije za sjećanje na ovaj iznimni susret I proveden intervju s imamom.Izvijestila: Mirjana Ožegović